VII Obwód "Obroża" Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej
:::  Aktualna pozycja:  Rejony Obroży \ Rejon II - 'Celków' - Marki \ Wykazy poległych  :::

LISTA POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY II REJONU "CELKÓW" (MARKI)

Pustelnik, ul. Jutrzenki, kościół parafialny MB Królowej Polski. Tablica upamiętniająca mjr Henryka Okińczyca ps. 'Bil', dowódcę II Rejonu

Polegli w akcjach bojowych w okresie konspiracji:

Kaczmarek Andrzej kpr. "Nałęcz" - III 1944
Kirchner Czesław pchor. "Figa" - V 1944
Kozakiewicz Mieczysław - VII 1944
Łękawski Tadeusz strz. "Ponury" - 22 III 1944 Ciemne
"Nałęcz Andrzej" NN - 9 VII 1944

Polegli w walkach akcji "Burza" poprzedzających godz. "W",
w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia 1944:

Antczak Henryk strz. "Will" - 30 VII Pustelnik
Borecki Bolesław plut. pchor. "Orda" - 1 VIII Struga
Kęszczyk Stanisław strz. "Kruk II" - 31 VII  Pustelnik
Olczak Edward szer. "Olgierd" - VIII Ząbki
Oleszkiewicz Robert - 1 VIII Struga
Ostrych Stanisław strz. - 2 VIII Pustelnik
Pazio Władysław szer. "Kołek" - 2 VIII Struga
Sobczyński Wacław strz. "Wilga" - VIII Ząbki
Szczepański Zbigniew strz. "Chwat" - 1 VIII Struga
Wojda Edward por "Dąb" - VIII Struga
Wojda Józef strz. WSOP - 31 VII Struga
Wysocki Marian strz. - VII Wołomin
"Wyżeł" NN łączniczka - 30 VII Struga

Polegli w Powstaniu Warszawskim:

Furman Kazimierz pchor. 
"Grabieć" NN st. sierż. 
Ślusarczyk Jan

Ofiary terroru okupanta:

Banaszek Stanisław
Bartczak Ferdynand - zginał w Dachau
Ber Tadeusz - 30 VII 1944 rozstrzelany "na Kruczku"
Bielecki Wiesław - zginął w Dachau
Bittner Wiesław - zginął w Dachau
Ciećkiewicz Józef kpr. "Jur" - III 1945 zginął w  Dachau
Cieślińska - 30 VII 1944 rozstrzelana " na Kruczku"
Dużyński rozstrzelany 1944
Gębicki rozstrzelany
Gudziński Jan - zginął w Gross-Rosen
Hibner Wojciech strz. - zginął 1945 w Oranienburgu
Jakowski Zygmunt ppor. "Ryś I" - zginął 1945 w  Dachau
Janusz Franciszek, zakonnik - 2 VIII  Pustelnik
Kalinowski Henryk strz. - zginął I 1945 w  Dachau
Kossakowski Jerzy strz. - zginął IV J945 w  Leitmevitz
Kirchner Czesław strz. pchor. "Figa" - zamordowany V 1944 przez gestapo
Kukierowa Zofia "Jarzębina" - zast. kom. WSK - V 1944
Lewandowski Czesław - 1945 Frankfurt
Łękawski Tadeusz "Ponury" - 22 III 1944 Ciemne
Łękawski Wincenty por. "Wilk" - 22 III 1944 Ciemne
Łojszczak Stanisław - zginął 26 IV 1945 w  Dachau
Matuszewski Stanisław strz. "Lis" - zginął 1944 w Mauthausen
Mazurkiewicz Janina - 30 VII  1944 rozstrzelana "na Kruczku"
Mazurkiewicz Mikołaj - 30 VII 1944 rozstrzelany "na Kruczku"
Milewski Ryszard strz. - III 1944 Warszawa
Moss Władysław kpr. pchor. "Samuraj" - zginął 1944 w  Mauthausen
Nazarenko Henryk plut. "Podhalańczyk" - 1942 Brożki
Onisk Zygmunt plut. - zginął 1942 w  Buchenwaldzie
Ostrych Stanisław - rozstrzelany 30 VII 1944 "na Kruczku"
Pleban Henryk - zginął 6 V 1945 w Dachau
Pałka Ryszard strz. - I 1944
Płoski strz. - zaginął bez wieści
Przewoźniczek Zbigniew - zginął w Dachau
Stępień Maciej strz. - zginął 1945 w Mauthausen
Świstak Florian - zginął 5 IX 1944 w Frankfurcie
Świstak Tadeusz zginął 5 IX 1944 we Frankfurcie
Tarnawski Janusz kpr. "Strzała" - zginął I 1945 w Dachau
Tarnawski Jerzy kpr. "Mariusz" - zginął I 1945 w  Dachau
Tulińska Halina łączniczka "Halka" - VIII  J944 Pawiak
Tuliński Ludwik por. "Stanisław" - zginął 17 VII 1944 w Gross-Rosen
Uchman Ludwik - zginął I 1944 na Szucha
Wilusz Władysław, zakonnik - VII 1944 Pustelnik
Zybert Kazimierz kpr. "As" - 12 VIII 1944 Targówek
Żylak Władysław "Akski" - zginął 1945 w Buchenwaldzie


ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
Zarząd Okręgu Warszawa-Powiat
Środowiska: "Obroża" i "Grupa Kampinos"

ul. Braci Załuskich 7, 01-733 Warszawa
szzakowp@ibprs.pl