VII Obwód "Obroża" Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej
:::  Aktualna pozycja:  Rejony Obroży / Rejon VI - 'Helenów' - Pruszków / Wykazy poległych  :::

Uroczystość w Dulagu 121 w Pruszkowie w 60 rocznicę Powstania. Pomnik 'Tędy przeszła Warszawa'

Kwatera ludności powstańczej Warszawy na cmentarzu przy szpitalu w Tworkach

Cmentarz w Gołąbkach. Kwatery warszawiaków zmarłych i zamordowanych w drodze ze stolicy i w obozach w Ursusie i Piastowie

Pamiątkowy głaz przy ul. Lipowej, gdzie w dołach żwirowych hitlerowcy dokonywali egzekucji głównie na warszawiakach z Dulagu 121. Napis na tablicy: 'Miejsce uświęcone krwią poległych za wolność Ojczyzny - na tym miejscu hitlerowcy zamordowali 800 polaków'

Pruszków, ul. Waryńskiego. Na murze elektrowni umieszczono tablicę z nazwiskami 24 pracowników tego zakładu, poległych i zamordowanych w latach 1939-1945

Pęcice, park. Pomnik-mauzoleum, miejsce boju stoczonego z Niemcami 2 sierpnia 1944 roku przez żołnierzy IV Obwodu AK Ochota

Włochy, ul. Cienista 16. Tablica na ścianie domu, w którym od 18 stycznia do kwietnia 1945 roku więziono żołnierzy AK i ludność cywilną. Stąd po kilku dniach wywożono ich do łagrów i więzień na terenie ZSRR

Piastów, przy wiadukcie drogowym im. Gen. Leopolda Okulickiego. Kamień z tablicą upamiętniającą postać gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. 'Niedźwiadek'

Wykazy poległych VI Rejonu 'Helenów' - Pruszków

Polegli w konspiracji i zamordowani przez okupanta

Pruszków

Barszczewski Feliks plut. "Hak" - rozstrz. 31 XIII 1943 Warszawa
Bąkiewicz Stanisław ppor. "Dąb I" - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Bekier Ryszard strz. "Kmicic" - 1943 Majdanek
"Belina" NN łączn. - ar. 21 III 1944 Pawiak
Bentkowski Feliks ppor. - 1942 Mauthausen
Berent Jan - 1943 Majdanek
Beta Marian - 1944 Gross-Rosen
Bieńkowski Stanisław - 9 V 1941 Auschwitz
"Bławatnik" NN st. str. łączn. - ar. 3 VI 1944 Pawiak
Błaszyński Marian - zaginął bez wieści
"Błysk" NN - areszt. 10 III 1944
Borkowski Jan "Burak" - 1944 Gross-Rosen
Borkowski Jan sierż. "Borka" - 1944 Gross-Rosen
Burak Henryk łączn. "Młot" - V 1944
Burak Henryk kpr. pchor. "Hauke" - rozstrz. VII 1944
Buszyński Feliks "Baszta" - Auschwitz
Buszyński Edward "Mały" - Radogoszcz
"Cienki" NN sierż. - areszt. 14 IV 1944 Pawiak
Chojnacki Roman "Baca" - poległ 1 VI 1944 Warszawa
Chróścicki Tadeusz por. (TAP) - 10 VI 1941 Auschwitz
Czajka Stanisław - 15 X 1942 Auschwitz
Czajkowski Tadeusz - 1942 obóz koncentracyjny
Czarnocki Marian sierż. "Łada" - rozstrz. 29 III 1943 Pawiak
Czerełko Teodor "Czarny" - 1944 Wrocław
Czelej Jerzy ppor. "Majewski" - 20 II 1945 Dora
Dajzender Franciszek kpr. "Kruk" - 1944 Buchenwald
Dąbrowski Teodor kpr. "Wróbel" - zaginął bez wieści
Dędrowski Antoni kpr. pchor. "Bartos" - 1944 Pawiak
Dmowski Tadeusz - 1945 Auschwitz
Dutkiewicz Stanisław "Henryk" - 1944 pod Skierniewicami
"Eugeniusz" - 1944 zaginął bez wieści
Ferszt Józef - 1942 Getto Warszawa.
Fic Zenon kpr. "Wilk" - 28 XII 1944 Okęcie
Franus Ryszard - 1943 Majdanek
Gałkowski Kazimierz plut. "Michał" - 30 VII 1944 Skierniewice
Głowacki Mieczysław "Mieczyk" - zginął w obozie
Gołębiowski Wojciech vel Rudolf Kowalski - 14 XII 1943 Pawiak
Gołuchowski Czesław - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Gołuchowski Eugeniusz - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Grabarek Jan "Czarny" - 20 VII 1944 Pawiak
Grabowski Edward st. sierż. "Grzmot" - 13 I 1945 Pruszków
Hanke Mieczysław - 1942 Auschwitz - zginął pod Stalingradem
Ignaszewska Jadwiga - 1944 Pawiak
Ignaszewski Marian - 1944 Pawiak
Jabłoński Stefan "Rak" - 1944 Gross Rosen
Jagodziński Bolesław plut. "Kula" - 21 VII 1944 Pawiak
Jarząbek Zbigniew "Drzymała" - zg. 1943 Majdanek
Jarzębowski Józef- zg. 30 VII 1944 Skierniewice
Jarzębowski Ryszard - zg. 30 VII 1944 Skierniewice
Jędrczak Henryk - zg. VI 1944
Jędrczak Jerzy "Bystry" - Flossenburg
"Józef" NN strz. - 1943 zaginął bez wieści
"Jur" NN strz. - zaginął w obozie
Kalinowski Karol - rozstrz. 1940
Kalita Józef kpr. - zaginął bez wieści
Kamola Adam "Moll" - rozstrz. 29 II 1944 Warszawa
Karwowski Henryk - 31 I 1941 w obozie
Kazikiewicz Czesław "Sęp" "Miś" - VII 1944 Zaborów
"Kmicic"NN - 19 1 1944
Kobus Stanisław - Auschwitz
Komosiński Stanisław - 18 X 1942 Auschwitz
Kończak Bogumił kpr. pchor. "Tęcza" - 1944 Berlin
Kopczyński Zdzisław "Oksza" - VII 1944 Pawiak
Kosiński Wacław "Bohdan" - 1943 Pawiak
Kostecki Mieczysław - 14 III 1943 Majdanek
Kowalczyk Stanisław "Lapis" - rozstrz. 20 VIII 1944 Otrębusy
Kowalski Józef kpr. "Orzeł" - 1944 Gross-Rosen
Kraśniewski Tadeusz - obóz
Krawców Aleksander - 1943 Majdanek
Krawców Roman "Kasiarz" - 24 VIII 1944 Gross-Rosen
Krawczyk Stefan "Grom" - rozstrz. XI 1944 Reguły
Krysicki Benon "Lotny" - 3 V 1945 Neuengamme
Krzyżanowski Jan - 1944 Gross-Rosen
Kubera Józef "Wit", "Juliusz" - 31 I 1941 Auschwitz
Kukliński Kazimierz sierż. pchor. "Odyniec" - 29 V 1943 Pawiak
Kukliński Tadeusz sierż."Saper" - 29 V 1943 Pawiak
Kwiatkowski Tadeusz - obóz.
"Lew"NN - areszt.15 V 1944
Lewandowski Feliks kpr. "Felek" - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Lewandowski Wacław kpr. "Gwóźdź" - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Łowicki Jan - 20 VII 1944 Pawiak
Lewy Stefan "Klon" - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Lipiński Jerzy "Lisek" - 1944 Wiedeń
Łaciński Stanisław "Tomek" - 1944 Pruszków
Łukasik Kazimierz - 30 VII 1944 Skierniewice
Maciejak Franciszek "Kubuś" - 1944 Pawiak
Maik Janusz - 20 VI 1940 Palmiry
Makowski Jan por. - 20 VII 1944 Pawiak
Malendowicz Feliks - 2 VI 1944 obóz
Małkowski Euzebiusz plut. "Mikołaj" - 20 VII 1944 Pawiak
Marczak Stanisław "Adam" - 1944 Pruszków
Martyński Hieronim - 23 V 1944 Pruszków
"Marynarz" strz. - rozstrz. 20 XII 1943
"Maślak" plut. - 1942 Pawiak
Matuszewski Stanisław "Stach" - 1944 Pawiak*O
Matuszewski Witold ppor. "Witold" - poległ 19 VII 1944 Warszawa
Mączyński Władysław "Pokrzywa" -poległ 8 VII 1944 Pruszków
Mogilski Henryk "Heniek" - IV 1945 Drezdno
Mokrzanowski Zenon - 1944 Gross-Rosen
"Morus" NN - 1944 zaginął bez wieści
Mucha Jan - 20 VII 1944 Pawiak
Musiałek Stefan - 1944 Gross-Rosen
Nagolski Tadeusz - 1944 Gross-Rosen
Noji Józef (TAP) - 1943 Auschwitz
Oleksiak Jerzy ppor. "Huragan" - 29 V 1943 Pawiak
Olędzki Leon sierż. "Granat" - 20 VII 1944 Pawiak
Oracz Eugeniusz ppor. "Marek" - 20 VII 1944 Pawiak
Ostrowski Bolesław ppor. "Elektryk" - IV 1945 Berlin*
Paradowski Jerzy - 30 VII 1944 Skierniewice
Pawliński Lucjan - 29 V 1944 Pawiak
Pawłowski Leszek pchor. "Orsza" - 30 VII 1944 Skierniewice
"Pączek" NN - 1943 zaginął bez wieści
Perz Jan plut. "Zapała" - 20 VII 1944 Pawiak
Pilarski Marian sierż. "Polak" - 20 VII 1944 Pawiak
Płuciennik Marian - VII 1943 Pruszków
Prętkiewicz Piotr plut. "Marchewa" - 20 VII 1944 Pawiak
Prokopowicz Ryszard inż. - 20 VII 1944 Pawiak
Rembalski Włodzimierz - 29 V 1943 Pawiak
Ronisz Zbigniew "Ron" - IV 1944 Pawiak
Rymuszka Stanisław "Hyży" - 3 V 1945 Neuengamme
Sakowski Henryk "Zagłoba" - 1944 Gross-Rosen
"Senator" sierż. - 1942 zaginął bez wieści
Sęk Stanisław - 1941 Pawiak / zm. Schönbeck
Skokowski Eugeniusz pchor. "Komes" - IV 1944 Pawiak
Sobolewski Henryk - rozstrz. 12 XI 1943 Warszawa
Sokołowski Władysław - 1944 Gross-Rosen
Stawiszyński Stanisław - 17 I 1942 Auschwitz
Stępniewski Józef "Czarny" - VII 1944 Zaborów
Szabelski Stanisław - 1940 Sachsenhausen
Szczawiński Bolesław por. "Mruk" - 1944 Mokotów
"Szczupak" - 1943 Majdanek
Szewczyk Henryk - 29 V 1943 Pawiak
Szewczyk Wawrzyniec "Bolesław" - 20 V 1943 Pawiak
Szpilkowski Marian - 20 VII 1944 Pawiak
Szpilkowski Wacław - 20 VII 1944 Pawiak
Szuster Tadeusz kpt. "Korecki" - rozstrz. 12 XI 1943 Warszawa
"Śnieżnik" NN - areszt. 3 VI 1944 zginął bez wieści
Trzciński Feliks kpr."Żbik" - 30 VII 1944 Skierniewice
Tuka Stanisław - 17 V 1944 Zaborów
"Tygrys" NN - areszt.3 VI 1944 brak danych
Urbański Walerian "Bubek" - 3 I 1943 Brwinów
Wąsowicz Aleksander ppor. "Spad" - 19 VII 1944 Warszawa*O
"Wilga" NN - 1942 zaginął bez wieści
Wiącek Marian "Czarny" - 1943 Pruszków
"Wielgosz" NN - 1940/41 Szucha
Wiśniewski Stefan - 17 V 1944 Zaborów
Wolski Józef kpt. "Jacek" (TAP) - rozstrz. 28 V 1942 Magdalenka
Wołyński Tadeusz - 1943 Majdanek
Woźniak Aleksander - 1944 Auschwitz
Woźniak Kazimierz - 24 V 1943 Pawiak
"Wróbel" NN - areszt. 3 IV 1944 brak danych
Wysocki Jan plut. (TAP) - 6 IX 1941 Auschwitz
Zakrzewski Jerzy kpr. pchor. "Jur" - poległ 15 V 1944 Ożarów
Zalewski Eugeniusz ppor. - rozstrz. 31 XII 1943 Warszawa
Zaremba Jan plut. - 1942 obóz
Zaremba Jerzy "Jawor" - 29 V 1943 Pawiak
Zaręba Roman "Jawol" - obóz
"Zbieg" NN - 1944 zaginął bez wieści
"Żbik" NN - areszt. 10 III 1944 Brwinów zaginął.

Piastów

Barański Feliks - ar. 23 VII 1941 Pawiak-Auschwitz
Barański Marian - ar. VII 1941 Auschwitz
Barański Piotr - ar. 20 I 1942 Pawiak-17 IV 1942 Auschwitz
Gajdziński Kazimierz kpr. - 24 V 1944 Stutthof
Gęsicki Zbigniew "Juno" - poległ 2 II 1944 Warszawa
Kostecki Mieczysław - 14 III 1943
Krysiewicz Zbigniew - rozstrz. koło Nieświeży (Wachlarz)
Mazurkiewicz-Viediger Janina "Grażyna" - 18 XII 1943 Auschwitz
Okrasiński Kazimierz - 3 V 1941 Auschwitz
"Orlica" NN (sekr. PN) - Piastów
Pipiórska Halina "Sowa" - 3 II 1944 Pawiak
Rusztecki Edward kpr. pchor. "Rudy" - rozstrz. 9 I 1945 Sękocin
Sobolewski Henryk - IV 1943
Stasiak Edmund "Żbik" - ar.10 III 1944 Brwinów - obóz
Suliński Józef "Zawisza" (PN) - Piastów
Szczawiński Bolesław ppor. Mruk - 15 VII 1944 Szucha/Mokotow
Szwede Tadeusz ppor. lotnictwa - Anglia zginął śmiercią lotnika
Wojnarowska - Pawiak

Ursus

Bodych Stanisław ppor. "Rawicz" - rozstrz. 9. XII 1944 Magdalenka
Falborska Antonina - rozstrz. 12 XII 1944 Ursus
Falborski Edward - rozstrz. 12 XII 1944 Ursus
Kiffer Jan "Inek" - 1943 Majdanek*
Kiffer Tadeusz "Kruszyna" - 9 XII 1942 Auschwitz
Wyrzykowski Zbigniew "Cyklista" - Warszawa

Polegli w Powstaniu Warszawskim

Pruszków


Adamczyk Leszek "Skotnicki" - 9 IX 1944 Warszawa
Adamczyk Zbigniew kpr. "Gordon" - 6 VIII 1944 Warszawa
Borkowski Stefan "Piętrowiec" - rozstrz. 2 VIII 1944 Pruszków
Cioth Wojciech pchor. "Beniowski" - 15 IX 1944 Żolibórz
Czapan Marian - 2 VIII 44 Pole Mokotowskie
Dobrzański Janusz pchor. - 6 VIII 1944 Wola
Drozdowski Kazimierz ppor. lek. - 5 VIII 44 Wola
Głowacki Mieczysław kpr. pchor. "Mieczyk" - 11 VIII 1944 Stawki
Goebel Krystyna łączn. "Nina" "Nela" - Warszawa
Gutowski Zygmunt "Szczepański" - 11 VIII 1944 Stawki
Józiak Stanisław "Kochanka" - 9 VIII 1944 Warszawa
Juźwik Tadeusz "Płotka" - 2 VIII 1944 Warszawa
Kaczkowski Czesław pchor. "Bończa II" - 13 VIII 1944 Żoliborz
Kiełczewski Jerzy plut. pchor. "Ząb" - 9 IX 44 ? Stare Miasto
Kułakowski Jan chor. "Wilk" - 1 VII 1944 Śródmieście
Kurc Konrad ppor. "Joland" - 3 VIII 1944 Elektrownia Pruszków
Majewski Jacek ppor. "Sielakowa" - 30.VII 1944 Stare Miasto
Marchel Zygmunt kpr. "Knieja" - rozstrz. 2 VII 1944 Pruszków
Michalski Wojciech Tadeusz "Mściciel" - 19 VIII 1944 Warszawa
Misiak Władysław sierż. - 1 VIII 1944 Warszawa
Muraszko Piotr łączn. "Miki" - zaginął bez wieści
Murawski Jan Zygmunt strz. "Wicher" - 5 VIII 1944 Pruszków
Murawski Roman por. - Warszawa
Nering Alfred por. "Biały" - Pruszków
Osiecki Janusz kpr. pchor. "Parys" - 29 IX 1944 Jaktorów (?)
Ostrowski Bogdan pchor. "Tygrys" -13 IX 1944 Czerniaków
Ostrowski Zdzisław por. "Fakir" - Warszawa
Palusiak Tadeusz ppor. "Kostek" - IX 1944 Czerniaków
Pawelec Zbigniew "Olsza" - 30 IX 1944 Żoliborz
Pawłowski Leszek kpr. pchor. "Orsza" - 28 IX 1944 Warszawa
Pietrzykowski Wincenty sierż. "Pieter" - 5 X 44 Czerniaków
Rathe Czesław "Tur" - 4 VIII 1944 Warszawa
Reutt Jan phm. ppor. "Mietek" - 22 VII 1944 Stare Miasto
Rozental Roman st. strz."Roman II" - 25 VIII 1944 Żolibórz
Rutkowski Zbigniew st.strz. "Huk" - 11 VIII 1944 Stawki
Rybak Jerzy - 1 VIII 1944 Warszawa
Siennicki Stanisław pchor. "Wanad" - 1 VIII 1944 ul. Szucha
Skarżyński Antoni kpr. "Krzyk" - Warszawa
Szawdyn Wacław por. dr "Sosna" - 15 IX 1944 Żolibórz
Szewczyk Ryszard kpr. pchor. "Stach" - 12 VIII 1944 Lasy Chojnowskie
Szkiela Ryszard "Ryś" - 1 VIII 1944 Wola
Święcicki Kazimierz kpr. pchor. "Przyszłość" - 14 VIII 1944 Śródmieście
Taranek Zbigniew "Genio" - Stare Miasto
Ukliński Zygmunt "Vis" - 19 VIII 1944 Warszawa
Wall Stanisław - rozstrz. 3 VIII 1944 Odolany
Włodarczyk Jan por. "Ręka" - 2 VIII 1944 Pruszków
Zabłotniak Bożena łączn. "Bożena" - 22 IX 1944 Czerniaków
Zabłotniak Stanisław "Szary" - 22 IX 1944 Czerniaków
Zawadzka Honorata łączn. - Warszawa

Piastów

Bednarczyk Bogdan Antoni strz. "Bogdaniec" - 2 VIII 1944 Pęcice
Gajdziński Kazimierz posterunkowy PP - Pawiak
Gawęcki Andrzej - "Miotła" VIII 1944 Młynarska
Kaczmarski Stefan "Kaczor", "Pućko" -30 VIII 1944 Stare Miasto
Sikorski Ryszard "Rysiek" - 2 VIII 1944 Pęcice
Szarlik Jerzy "Karlik" - Wola
Mużecka Hanna łączn. "Walka" - 2 VIII 1944 Pęcice
Pietraszkiewicz Tadeusz "Soplica" - 2 VIII 1944 Pęcice
Radke Wiesław Andrzej strz. "Wiesiek" - 2 VIII 1944 Pęcice
Rudnicki Janusz strz. "Orzeł" - 2 VIII 1944 Pęcice
Sikorski Ryszard strz. "Rysiek" - 2 VIII 1944 Pęcice
Świerczewski Janusz kpr. pchor. "Rawicz" - 4 VIII 1944 Piastów
Taranek Zbigniew "Gienio" - IX 1944 Stare Miasto

Ursus

Bartosiewicz Tadeusz st. sierż. "Łatka" - 13 IX 1944 Warszawa
Domin Adam plut. pchor. "Babinicz" - IX 1944 Stare Miasto
Domin Stanisław kpr. pchor. "Boruta" - 1/2 IX 1944 Stare Miasto
Ganin Wiesław plut. reporter "Gil" - 28 VIII 1944 Stare Miasto
Gawdazik Janusz plut. Kruk - 25 VIII 1944 Stare Miasto
Gniewkowski Jerzy kpr. pchor. "Bończa" - 25 VIII 1944 Stare Miasto
Grodkiewicz Stanisław st.strz. "Biały" - 25 VIII 1944 Stare Miasto
Jackowski Kazimierz ppor. "Hawelan" - 18 1 1945 Ursus
Kurowski Zdzisław "Urbański Zdzisław" - 4 VIII 1944 Wola
Poznański Tadeusz st. strz. "Dwernicki" - 11 VIII 1944 Stawki
Stępień Lucjan st.strz."Skowronek" - 2 IX 1944 Stare Miasto
Wysocki Józef plut. pchor. "Kobryń" - 28 VIII 1944 Sapieżyńska
Napiecek Franciszek "Franko" - 2 VIII 1944 Pęcice
Urbanek Zbigniew "Tadek" - 2 VIII 1944 Pęcice


ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
Zarząd Okręgu Warszawa-Powiat
Środowiska: "Obroża" i "Grupa Kampinos"

ul. Braci Załuskich 7, 01-733 Warszawa