tel. +48 22 606 36 00 ibprs@ibprs.pl
  • English

MODR Warszawa: [ link ]

Polskie pola w rękach młodych rolników – Krajowe Dni Pola 2022

Miło nam poinformować, że po raz kolejny IBPRS-PIB uczestniczył w obchodach Krajowych Dni Pola. Tegoroczna edycja wydarzenia – której gospodarzem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – odbywała się pod hasłem: „Polskie pola w rękach młodych rolników”. To właśnie z młodymi rolnikami oraz  z młodymi przedsiębiorcami, studentami i uczniami kierunków rolniczych prowadziliśmy rozmowy na naszym stoisku.

Prezentowaliśmy:
– rozwiązania wspierające Rolniczy Handel Detaliczny,
– przykłady współpracy Instytutu w zakresie produkcji ekologicznej, probiotycznej żywności,
– potencjał Instytutu w zakresie wspierania nowych trendów na rynku konsumenckim,
– możliwości stałej współpracy gospodarstw rolnych z Instytutem w zakresie zaopatrzenia w preparaty do zakiszania pasz (z serii LACTOSIL – bazujące na technologii opracowanej w IBPRS-PIB).

Degustowaliśmy POLSKIE PRODUKTY:

– Produkty mięsne z Jasiołki. Długodojrzewające, ekologiczne wędliny zawierające wiele cennych składników odżywczych – wytwarzane bez dodatku azotynów i azotanów. W procesie produkcji wykorzystaliśmy serwatkę kwasową pochodzącą z produkcji serów ekologicznych. Hamuje to rozwój niepożądanej mikroflory, powstrzymuje procesy utleniania, kształtuje barwę, smakowitość oraz wzmacnia udział pozytywnych bakterii w przewodzie pokarmowym. Technologia ta jest w całości opracowana w Zakładzie Mięsa i Tłuszczu IBPRS-PIB.

– Sery spersonalizowane z Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy. Produkcja spersonalizowanego sera twarogowego z pasteryzowanego mleka krowiego odbywa się z wykorzystaniem lokalnych szczepów bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Innowacyjny produkt, dedykowanym osobom starszym, pozbawiony chemicznych konserwantów, a zawierający żywe kultury bakterii, charakteryzuje się wysoką jakością i wartością żywieniową, bezpieczeństwem oraz powtarzalnością cech sensorycznych, mikrobiologicznych i fizykochemicznych.Niewymagająca wysokich nakładów technologia jest dedykowana lokalnym mleczarniom. Korzyścią z wdrożonej technologii oraz uzyskanego naturalnego produktu dla wytwórcy będzie jego dywersyfikacja poprzez możliwość poszerzenia oferty asortymentowej: nowy rodzaj żywności spersonalizowanej o potencjalnych właściwościach prozdrowotnych. W efekcie pozyskane w procesie technologicznym sery twarogowe wpisują się w kategorię żywności naturalnej, lokalnej, a ponadto będą stanowić alternatywną, innowacyjną ofertę żywieniową dla seniorów w porównaniu z konwencjonalnymi serami twarogowymi.

– Oleje zimnotłoczone z upraw ekologicznych, naturalne, 10 stopniowe z firmy Złoto Polskie. Firma rodzinna Złoto Polskie współpracuje z IBPRS-PIB od wielu lat. Produkuje najwyższej jakości oleje tłoczone na zimno, znane pod marką 10-stopniowe. Firma posiada dodatkowe dwa brandy Olandię i Revitalen. Olandia – to marka innowacyjnych olejów rzepakowych tłoczonych z samych zarodków nasion rzepaku pozbawionych gorzkiej okrywy, a także olejów zimnotłoczonych z upraw konwencjonalnych i ekologicznych. Revitalen – to marka posiadająca produkty do diety dr Budwig. W najnowszej piramidzie zdrowego żywienia opracowanej na Uniwersytecie Harvarda oleje trafiły do najszerzej zalecanych produktów spożywczych w codziennej diecie. Naukowcy uznali, że większość ludzi ma szerszy dostęp do dobrych olejów roślinnych niż do tłustych ryb morskich czy orzechów, które też są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych. 70% produkcji firmy Złoto Polskie stanowią produkty ekologiczne.

– Soki i octy owocowe z firmy Korab Garden. Technologia dwufazowej metody produkcji octu owocowego przygotowana jest przez IBPRS-PIB z wykorzystaniem drobnoustrojów kolekcji Instytutu – to technologia o niskim zapotrzebowaniu energii. Pozwala na wytwarzanie octu z soku surowego i pasteryzowanego o różnym poziome cukru o wysokiej wartości biologicznej. Ocet owocowy zawiera wiele związków o potwierdzonych walorach prozdrowotnych: kwas octowy, cytrynowy, mlekowy, bursztynowy, jabłkowy, enzymy, pektyny oraz przeciwutleniające związki fenolowe (kwas galusowy, kawowy, chlorogenowy, katechiny, epikatechiny). Ponadto zawiera, niezbędne we wszystkich procesach życiowych składniki, takie jak: aminokwasy, pierwiastki mineralne (żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarkę, krzem) oraz witaminy: A1, B1, B2, B6, C, E, P czy prowitaminę beta-karoten. Produkt może być scharakteryzowany jako żywność minimalnie przetworzona o bogatych właściwościach prozdrowotnych.

Prezentacja IBPR-PIB to tylko skromna część wydarzenia zorganizowanego przez MODR w Płońsku. Olbrzymie wrażenie robiły pola doświadczalne, na których można było obejrzeć:

  • kolekcje odmian z ponad 30 gatunkami roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach;
  • doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego; Doświadczenia ścisłe w ramach Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego (pszenica jara, pszenica ozima, jęczmień jary, jęczmień ozimy i kukurydza na ziarno);
  • propagowanie niechemicznych metod zwalczania agrofagów;
  • poletko kwietne (rośliny miododajne);
  • prezentacja systemów nawadniania upraw;
  • namiot tematyczny „Rolnictwo ekologiczne, ochrona środowiska” – zlokalizowany przy poletku z ziemniakami, na którym zaprezentowane będą niechemiczne metody zwalczania szkodników;
  • pokazy pobierania prób glebowych prowadzone przez Krajową Stację Chemiczno – Rolniczą w Warszawie;
  • prezentacja sposobów zastosowania dronów w rolnictwie;
  • pokazy sprzętów rolniczych.

Biorąc pod uwagę, że od młodych rolników zależy przyszłość rolnictwa, w tym m.in. produkcja żywności na całym kontynencie oraz zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa w Europie czy na świecie, zwracamy szczególną uwagę na dotarcie do uczniów i studentów kierunków rolniczych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą z Instytutem zarówno w zakresie praktyki, jak i teorii. Podczas targów mieliśmy okazję prezentować ścieżkę kształcenia podyplomowego w zakresie Szkoły Doktorskiej AGROBIOTECH.EDU.PL.