tel. +48 22 606 36 00 ibprs@ibprs.pl
  • English

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Jan Krzysztof Ardanowski, prof. dr hab. inż. Artur Hugo Świergiel – dyrektor IBPRS i dr inż. Piotr Szymański – Kierownik ZMT podczas ogłoszenia wyników JUBILEUSZOWEGO 50. KONKURSU „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym”.

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego, Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu we współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oraz Fundacją Techniki Polskiej zorganizował 29 listopada br. w Warszawie po raz pięćdziesiąty pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi DNI PRZEMYSŁU MIĘSNEGO pt. „Perspektywy stosowania azotynów i azotanów w przetwórstwie mięsa”. Podczas spotkania wygłoszono 3 referaty plenarne oraz odbyła się prezentacja archiwalnych zdjęć „Dni Przemysłu Mięsnego 1993-2018”.

W drugiej części imprezy ogłoszono wyniki Konkursu „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” JESIEŃ 2018 oraz odbyła się wystawa nagrodzonych wędlin.

Pierwszy wykład pt. „Informacja o przebiegu i najważniejszych problemach omawianych na 64. Międzynarodowym Kongresie Nauki o Mięsie i Technologii w Melbourne, Australia” wygłosił Piotr Janiszewski z Zakładu Technologii Mięsa i Tłuszczu IBPRS w Poznaniu. Międzynarodowy Kongres Nauki o Mięsie i Technologii (ICoMST) to konferencja organizowana cyklicznie raz w roku w różnych krajach na świecie. W tym roku odbyła się w dniach 12-17 sierpnia w Melbourne w Australii. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 naukowców, studentów i mięsoznawców reprezentujących ponad 60 państw z całego świata.

Obrady Kongresu podzielono na 13 bloków tematycznych dotyczących między innymi: kontroli procesów technologicznych w przemyśle mięsnym, technologii nowej generacji do oceny jakości tusz i mięsa, bezpieczeństwa żywności i mikrobiologii, inteligentnych opakowań dla zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów, analizy białek mięśniowych oraz metabolizmu glikolitycznego i proteolitycznego zachodzącego w tkankach różnych gatunkach zwierząt rzeźnych. Autor omówił wybrane referaty prezentowane na ICoMST dotyczące nowych metod poprawy kruchości mięsa wołowego oraz technik tomografii komputerowej i komputerowej analizy obrazu wykorzystywanych do oceny składu tkankowego tusz zwierząt rzeźnych.

Drugi wykład pt. „Aspekty zdrowotne stosowania azotynów i azotanów w przetwórstwie mięsa” wygłosił Zbigniew Dolatowski z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. Prelegent omówił problem zanieczyszczenia żywności związkami azotowymi. Autor wskazał, że azotyny i azotany występujące w żywności mają różne źródło pochodzenia. Mogą stanowić dodatek do żywności, świadomie stosowany w procesie technologicznym np. w procesie peklowania mięsa lub produkcji serów, jak również mogą być zanieczyszczeniami wnoszonymi z surowcami roślinnymi, zwierzęcymi i wodą.

Azotany pobierane są przez człowieka w znacznej mierze z warzywami, które wykazują duże zdolności do ich kumulowania. Azotyny pobierane są przez człowieka w głównej mierze wraz z peklowanymi wędlinami. Szereg badań wskazuje, że azotyny i azotany mogą brać udział w tworzeniu rakotwórczych nitrozoamin w produktach mięsnych i organizmie człowieka. Czynnikiem sprzyjającym endogennemu nitrozowaniu w jelicie grubym może być dieta bogata w mięso, zwłaszcza czerwone i przetwory z mięsa peklowanego, co w efekcie może prowadzić do chorób nowotworowych.

Ostatni wykład pt. „Aspekty prawne, praktyka stosowania i technologiczne możliwości ograniczenia azotynów i azotanów w przetwarzaniu mięsa” wygłosił Piotr Szymański z Zakładu Technologii Mięsa i Tłuszczu IBPRS w Warszawie. Prelegent przedstawił zmiany prawa żywnościowego Unii Europejskiej zmierzające do ograniczenia stosowania azotynów i azotanów w przetwórstwie mięsa. Na wykładzie przedstawiono faktyczne poziomy stosowania azotynu sodu dodawanego do wędlin w Polsce i innych krajach członkowskich. Wskazano, że ilość dodatku i resztkowa pozostałość azotynów w wędlinach w ostatnich kilkudziesięciu latach znacznie zmniejszyła się. Na wykładzie omówiono również wybrane aspekty dotyczące technologicznych możliwości ograniczenia stosowania azotynów w przetwarzaniu mięsa.

Podczas konferencji wybrane firmy współpracujące z przemysłem mięsnym przedstawiły aktualną ofertę dla branży. Były to następujące firmy: FOODMATE Polska Sp. z o.o., Dąbrowica k/Lublina; FOSS Polska Sp. z o.o., Warszawa; POMONA Company Sp. z o.o., Żyrardów; MOGUNTIA INDASIA Sp. z o.o., Suchy Las; Chr. Hansen Poland Sp. z o.o., Cząstków Mazowiecki; ZALTECH Polska Sp. z o.o. , Rzeszów; P.U.P.H. MONROL Sp. z o.o., Mońki; WIPOL Sp. z o.o., Gdynia; ALL SPICE, Dziekanów Nowy; RAJ-PLUS, Warszawa.

JUBILEUSZOWA 50. edycja ogólnopolskiego Konkursu „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” JESIEŃ 2018 została tradycyjnie zorganizowana przez Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu IBPRS w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Już od 1993 r., dwa razy do roku zakłady mięsne z całej Polski poddają ocenie swoje produkty. Konkurs przeprowadzany jest dwuetapowo. Pierwszy etap obejmują oceny sensoryczne, które wykonywane są przez zespoły rzeczoznawców, w skład których wchodzą przedstawiciele przemysłu, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczelni SGGW, Federacji Konsumentów, SITSPOŻ-u oraz pracownicy Instytutu. Drugi etap Konkursu to badania chemiczne na zgodność z normami jakościowymi i aktualnymi przepisami dotyczącymi stosowania dozwolonych substancji dodatkowych. W jesiennej edycji brało udział 49 firm i zgłoszono do ocen rekordowo 178 produktów mięsnych.

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zwycięstwo w Jubileuszowym 50. KONKURSIE „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” JESIEŃ 2018 otrzymały Zakłady Mięsne HENRYK KANIA S.A. w Pszczynie. Puchar odbiera Pan Piotr Wiewióra – Prezes Zarządu.

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za „wyróżniającą się liczbę nagrodzonych wędlin” w Jubileuszowym 50. KONKURSIE „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” JESIEŃ 2018 otrzymał  Zakład Przetwórstwa Mięsnego HENRYK KOŁDRAS w ProszówkachPuchar odbiera Pan Michał Kołdra – Współwłaściciel Zakładu.

Specjalne wyróżnienie za najwyżej oceniony produkt wytwarzany metodami tradycyjnymi otrzymał: „AR-KOS”  Sp. z o.o. w Jordanowie za kiełbasę krakowską suchą.

Specjalne wyróżnienie za najwyżej oceniony produkt wytwarzany metodami tradycyjnymi otrzymał: „AR-KOS” Sp. z o.o. w Jordanowie za kiełbasę krakowską suchą.

Specjalny dyplom za uzyskanie wysokich not w ocenie sensorycznej produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi (ekologicznymi) otrzymał: AGRO-VISBEK BYDGOSZCZ Sp. z o.o. Zakład w Nakle nad Notecią za kiełbasę bydgoską dojrzewającą ekologiczną.

Specjalny dyplom za uzyskanie wysokich not w ocenie sensorycznej produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi otrzymał Zakład Przetwórstwa Mięsnego Nowakowski Sp. z o.o. w Dąbrowie za schab domowy z pieca.

Dyplomy otrzymali następujący producenci:

Dwadzieścia siedem produktów:

Zakłady Mięsne HENRYK KANIA S.A. w Pszczynie

Piętnaście produktów:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego HENRYK KOŁDRAS w Proszówkach

Sześć produktów:

Elbląskie Centrum Mięsne EL-HURT Produkcja i Handel Sp. J. Jolanta Grudzień, Zbigniew Grudzień w Elblągu

Zakłady Mięsne „KAWIKS” w Patokach

Zakład Mięsny „CHABURA” Sp. z o.o. Sp. kom. w Rylowej

Pięć produktów:

ZYCHOWICZ Sp. z o.o. Przetwórstwo Mięsa Sp. kom. w Daleszycach; Zakłady Mięsne „PEKPOL Ostrołęka” S.A. w Ostrołęce; Zakłady Mięsne PAMSO S.A. w Pabianicach; Zakład Masarski JÓZEF KAROLCZAK w Topoli Szlacheckiej;

Cztery produkty:

Zakład Przetwórstwa Mięsa „MATTHIAS” Sp. z o.o. w Kolonii Zamek; Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta w Lubomi; LUKULLUS Sp. z o.o. Sp. kom. w Michałowie; Zakład Przetwórstwa Mięsnego Sp.J. Małgorzata Kuś w Rudzie Śląskiej; Zakład Przetwórstwa Mięsnego „GROT” J.Grot Sp. J. w Starowej Górze;

Trzy produkty:

„JAMIR” Sobieraj i Wspólnicy Sp. J. w Bechcicach; Zakład Mięsny „ZBYSZKO” Zbigniew Kruk w Bedoniu Wsi; Zakłady Mięsne SKIBA S.A. w Chojnicach; Zakład Przetwórstwa Mięsnego Nowakowski Sp. z o.o. w Dąbrowie; „DUBIMEX” Zakład Przetwórstwa Mięsa Sp. J. Zygmunt Dubielak w Gostyninie; Zakład Masarski KRAWCZYK Sp. z o.o. Sp. k. w Mleczkowie; Bell Polska Sp. z o.o. w Niepołomicach; WOY Sp. z o.o. w Sobawinach; „SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Sokołowie Podlaskim; Zakłady Mięsne „BYSTRY” Sp. z o.o. Sp. kom. w Swarzędzu; TARCZYŃSKI S.A. w Ujeźdźcu Małym;

Dwa produkty:

Zakłady Mięsne „DOBROSŁAWÓW” Henryk Amanowicz w Dobrosławowie; Zakład Mięsny „Jasiołka” w Dukli; Zakład Przetwórstwa Mięsa Roman Aniołkowski, Ewa Aniołkowska Sp. J. w Grudziądzu; Zakład Mięsny WASĄG Sp. J. w Hedwiżynie; PROSIACZEK Sp. z o.o. w Krąplewicach; Zakłady Mięsne ŁUKÓW S.A. w Łukowie; AGRO – HANDEL Sp. z o.o. w Mościszkach; Zakłady Mięsne „NOVE” Sp. z o.o. w Nowem; „KONSPOL – HOLDING” Sp. z o.o. w Nowym Sączu; P.P.H. Ubój i Przetwórstwo Indyka JOANNA GIŻEWSKA – CHRZĄSZCZ w Słupii Kapitulnej; Zakłady Mięsne STANISŁAWÓW Sp. z o.o. w Stanisławowie; „NASZ DRÓB” Sp. z o.o. w Ujrzanowie; Masarnia Ubojnia „ZEMAT” Zdzisław Trościańczyk i Spółka Sp. J. w Wohyniu; Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie;

Jeden produkt:

Przedsiębiorstwo Drobiarskie „DROBEX” Sp. z o.o. Oddział w Bydgoszczy; Polskie Mięso i Wędliny ŁUKOSZ Sp. z o.o. w Chybiu; Zakład Wędliniarski i Ubojnia GRZEGORZ KĘPA w Czestkowie; „AR-KOS” Sp. z o.o. w Jordanowie; AGRO-VISBEK BYDGOSZCZ Sp. z o.o. Zakład w Nakle nad Notecią; Zakład Mięsny KONARCZAK Sp. J. w Pogorzeli; Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „MARK’S” Sp. z o. o. w Sokolnikach; Animex Foods Sp. z o.o. Sp. k. Oddział w Starachowicach; Zakłady Mięsne OLEWNIK – BIS Sp. z o.o. w Świerczynku.

Z okazji jubileuszu wręczono okolicznościowe wyróżnienia LIDERA JAKOŚCI KONKURSU „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” za wyróżniającą się liczbę nagrodzonych wędlin we wszystkich edycjach Konkursu. Nagrody otrzymały:

Zakłady Mięsne ŁUKÓW S.A. w Łukowie

Zakłady Mięsne HENRYK KANIA S.A. w Pszczynie

Zakładom Mięsnym PAMSO S.A. w Pabianicach
WOY Sp. z o.o. w Sobawinach

Zakładowi Masarskiemu KRAWCZYK Sp. z o.o. Sp. k. w Mleczkowie

Zakładom Mięsnym „PEKPOL Ostrołęka” S.A. w Ostrołęce

Zakładom Mięsnym „KAWIKS” w Patokach

Zakładowi Rzeźniczo-Wędliniarskiemu Ernestyn Janeta w Lubomi

LUKULLUS Sp. z o.o. Sp. kom. w Michałowie

Zakładom Mięsnym STANISŁAWÓW Sp. z o.o. w Stanisławowie

Zakładom Mięsnym „BYSTRY” Sp. z o.o. Sp. kom. w Swarzędzu

Zakładowi Masarskiemu JÓZEF KAROLCZAK w Topoli Szlacheckiej

„JAMIR” Sobieraj i Wspólnicy Sp. J. w Bechcicach

Zakładowi Przetwórstwa Mięsa „MATTHIAS” Sp. z o.o. w Kolonii Zamek

„DUBIMEX” Zakład Przetwórstwa Mięsa Sp. J. Zygmunt Dubielak w Gostyninie

Nagrodzone w Konkursie produkty mogą być znakowane znakiem towarowym
„Produkt najwyższej jakości” JESIEŃ 2018.